Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne

Rodzina i dziecko

Wszystko, co rodzic powinien wiedzieć na temat zabawek edukacyjnych – w jakim wieku można je stosować i które zabawki warto wybierać. Sprawdź, na jakie parametry należy zwracać uwagę przed zakupem!

Wszystko, co rodzic powinien wiedzieć o zabawkach edukacyjnych – kiedy je kupować i jakie wybrać?

Zabawki edukacyjne

O zabawkach edukacyjnych mówi się wiele. Jak sama ich nazwa wskazuje, mają one na celu nie tylko zabawę i zapewnienie dziecku rozrywki, ale w dużej mierze stawiają na rozwój. Zabawki edukacyjne stawiają nacisk na cztery aspekty, dzięki którym dziecko może poznawać świat – eksplorowanie, naśladownictwo, próbowanie oraz konstruowanie. Na pewno warto, by zabawki edukacyjne pojawiały się na każdym etapie rozwoju dziecka.

Dlaczego warto kupować zabawki edukacyjne?
Maluchy dzięki zabawie znajdują możliwość wyładowania emocji, zaspokojenia ciekawości świata, a także uczą się samodzielności. Bardzo dużo zabawek jest przeznaczonych dla dzieci, które mogą z nich korzystać bez pomocy rodziców. Z pewnością samodzielne rozwijanie problemów wpływa bardzo korzystnie na rozwój dzieci. Zabawki edukacyjne wchodzą w interakcje z dzieckiem, ucząc go nowych umiejętności – może być to nauka liter, kolorów, poznawanie dźwięków czy pobudzenie zmysłów. Stopień zaawansowania zabawek edukacyjnych i oferowanych przez nich możliwości zależy od przeznaczenia – najprostsze zabawki dedykowane są dla maluchów już po 3 miesiącu życia, ale nie brakuje też akcesoriów dla 1, 2 czy 3 latków. Z całą pewnością zabawki edukacyjne są znacznie lepszą rozrywką niż bajka puszczona w telewizji – o tym powinni pamiętać rodzice, którzy chcą zająć dziecko kreatywną i rozwijającą formą zabawy.
Jakie zabawki edukacyjne dla dzieci w poszczególnym wieku?
Na rynku znajdziemy bardzo szeroki zakres różnego rodzaju zabawek edukacyjnych. Są one dostosowane do dzieci w różnym wieku – zwykle na opakowaniu znajdziemy sugestię od którego miesiąca lub roku życia dziecko może się nimi bawić.

Oczywiście są to jedynie orientacyjne wskaźniki, ponieważ każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Dobrze, gdy rodzice wdrażają zabawki edukacyjne w jak najwcześniejszym momencie rozwoju dziecka. Dla niemowlaków do 3 miesiąca życia, rolę takich zabawek pełnią grzechotki czy karuzele. Coraz większy wybór rodzice mają dla dziecka po 6 miesiącu życia – na pólkach sklepowych dla tego przedziału wiekowego można znaleźć maty edukacyjne, książeczki do odkrywania zmysłami, coraz bardziej zaawansowane grzechotki i lusterka. Dla dzieci powyżej 1 roku życia oferowane są sortery, interaktywne chodziki, maty edukacyjne, zabawki dedykowane do kąpieli lub szumiące misie. Nie brakuje również zabawek, które emitują dźwięki, kolory i jednocześnie są sorterami lub pozwalają dziecku na naciskanie przycisków – takie uniwersalne zabawki edukacyjne mogą być najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla maluszków, jak i dla nieco starszych dzieci.

Na co zwracać uwagę, kupując zabawki interaktywne?
Przy zakupie zabawek edukacyjnych lub interaktywnych, warto zwracać uwagę na określone parametry, mówiące o ich jakości i bezpieczeństwie stosowania. rodzice powinni wybierać zabawki sprawdzonych producentów które posiadają informacje na temat materiału wykonania zabawek czy ich przeznaczenia.

– Certyfikat CE – bardzo ważny certyfikat, który stanowi potwierdzenie tego, iż zabawka jest w pełni bezpieczna z wymogami stawianymi przez Unię Europejską. Dotyczy to między innymi użytych w niej materiałów czy wytrzymałości.

– Natężenie dźwięku – jeśli wybierasz zabawkę emitującą dźwięk, sprawdzenie jego natężenia jest bardzo ważne. Taka informacja powinna zostać zawarta przez producenta na opakowaniu.

– Oznaczenie wiekowe – sprawdzenie oznaczenia wiekowego mówi rodzicowi, od jakiego okresu dziecko może bezpiecznie użytkować zabawkę. Oznaczenie wskazuje najlepszy wiek do zabawy – młodsze dzieci mogą mieć z zabawką problem, a dla starszych okaże się ona niewystarczająco zajmująca.

Zabawki tradycyjne czy elektroniczne?
Warto wspomnieć o tym, że zabawki elektroniczne, w których dźwięki i kolory emitowane są przy pomocy zaledwie jednego przyciśnięcia, sprawiają, że dziecko ciężko jest zmotywować do trudniejszego działania. Jeśli od początku rodzice stawiali na tego typu urządzenia, to proste zabawki edukacyjne mogą nie zainteresować dziecka. Warto pamiętać o tym, że rodzice powinni włączyć się w zabawę z dzieckiem – malucha można zostawić na jakiś czas z zabawką edukacyjną, jednak nie może ona całkowicie zastąpić bliskości rodzica, z którym właśnie podczas zabawy buduje silną więź emocjonalną. W parze z zabawkami edukacyjnymi powinno iść czytanie dziecku, włączenie do zabawy kredek, plasteliny czy zwykłej kredy. Te proste przybory są nieco zapomniane, a jednak mogą doświadczyć frajdy i świetnie rozwijają kreatywne umysły maluchów.

 Artykuł powstał dzięki portalowi Konkursy z Nagrodami

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments